Nieuczciwy listonosz, policja, policja limanowaKrakowscy policjanci zatrzymali nieuczciwego listonosza, który jest podejrzewany o kradzież karty płatniczej wysłanej przez bank za pośrednictwem poczty do klienta i wypłacenie pieniędzy. Policjanci obecnie ustalają ile takich przypadków mogło mieć miejsce. Nieuczciwy listonosz odpowie za nielegalne pozyskiwanie danych oraz kradzież pieniędzy. Grozi mu kara łączna do 5 lat pozbawienia wolności.

 

Już od jakiegoś czasu do krakowskiej Policji docierały sygnały o wypłatach pieniędzy dokonywanych przy użyciu kart płatniczych, zanim jeszcze trafiły one do samych klientów. Jak ustalono wydane przez banki karty były wysyłane do użytkowników, jednak „ginęły” gdzieś po drodze. Tym bardziej zaskakujące dla klientów i banków było to, że przy ich użyciu dokonywano również bankomatowych transakcji wypłaty pieniędzy z nowo założonych kont. Wypłacano różne kwoty – w sumie szacuje się, że straty sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych, jednak możliwe, że mogą być jeszcze wyższe.

W drodze czynności, Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie ustalili, że pieniądze były wypłacane przez "listonosza", który zamiast dostarczyć przesyłkę do adresata, pobierał ją i wykorzystywał skradzioną w ten sposób kartę płatniczą oraz dane do wypłacania pieniędzy z konta. Ustalono również, że przesyłki takie wyszukiwane były już w sortowni, zanim jeszcze zostały rozdzielone do poszczególnych rejonów.

41 letni mężczyzna (mieszkaniec Krakowa) został zatrzymany pod zarzutem nielegalnego pozyskiwania danych i kradzieży pieniędzy. Po przesłuchaniu oraz przedstawieniu mu zarzutów sąd zdecydował o zastosowaniu wobec niego dozór Policji. Otrzymał zakaz opuszczania kraju oraz złożył poręczenie majątkowe. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Jak podaje KWP w Krakowie Policjanci odzyskali większość skradzionych przez niego pieniędzy, na poczet przyszłych kar zabezpieczyli również należące do niego mienie.

(KWP w Krakowie / mw)